Portfel internetowy Revolut

Revolut to jeden z najbardziej znanych na europejskim rynku e-portfeli, który od pewnego czasu rozpoczął również ekspansję globalną. W Polsce jest prawdopodobnie najchętniej używanym cyfrowym portfelem, gdyż wiele osób ceni sobie jego prostotę, możliwości. Co zatem warto o nim wiedzieć?

Revolut - co warto wiedzieć o eportfelu

Revolut - historia

Revolut to startup i fintech, który wystartował w 2015 roku. Jego założycielami byli Rosjanin Nikołaj Storonski oraz Ukrainiec Wład Jacenko. Pierwsza siedziba firmy mieściła się w Londynie i to właśnie tam posiadał on niezbędną licencję na prowadzenie swojej działalności. Po Brexicie Revolut przeniósł się na Litwę, gdzie uzyskał licencję. Dziś Revolut Bank UAB posiada zarówno licencję Europejskiego Banku Centralnego, jak i stale podlega nadzorowi Banku Litwy. W 2016 roku firma pozyskała 15 mln dolarów w ramach finansowania serii A, jak i osiąga liczbę 100 tys. klientów indywidualnych. Rok później uruchamia dodatkowe usługi: Revolut Business, Revolut Premium, jak i również platformę obrotu kryptowalutami. Dziś ten e-portfel ma ponad 28 milionów klientów indywidualnych i przeszło 500 tys. klientów biznesowych. Obecny jest w ponad 200 krajach na całym świecie.

Podstawowe informacje

Rok założenia - 2015

Siedziba - Konstitucijos ave. 21B, Wilno, 08130, Litwa

Kluczowe osoby - Nikołaj Storonski, Wład Jacenko.

Dostępność – aplikacja mobilna, strona internetowa (tylko informacyjna)

Strona internetowa - https://www.revolut.com/pl-PL/

Najważniejsze usługi e-portfela Revolut

Revolut z pewnością jest jednym z najbardziej znanych i popularnych cyfrowych portfeli w Polsce. Wiąże się to choćby z tym faktem, że platforma ta jest nieustannie rozwijana, przez co oferuje klientom coraz więcej usług.

  • Wymiana walut: to najbardziej znana z usług tego cyfrowego portfela. Revolut stosuje niezwykle atrakcyjne kursy, które zbliżone są do tych oficjalnych. Wymiana walut odbywa się automatycznie bądź też można ją ręcznie przeprowadzić na swoim konie. Zasilamy konto w PLN, a za granicą płacimy w lokalnej walucie, która jest automatycznie zamieniana z PLN. Dzięki temu zupełnie można zapomnieć o kantorach, gdyż na miejscu zapłacimy kartą w sklepach, wypłacimy środki z bankomatów w lokalnej walucie.
  • Konto wielowalutowe: możliwe jest posiadanie konta w blisko 30 walutach, dzięki czemu można przechowywać w aplikacji środki w EUR, USD, PLN, AUD, BGN, CAD, CHF, CZK, DKK, GBP, HUF, NOK, NZD czy TRY.
  • Karty: klienci Revoluta mogą zamówić dla siebie zarówno karty fizyczne, jak i korzystać z kart wirtualnych. Pomaga to w codziennych zakupach, jednorazowych transakcjach online.
  • Wypłaty z bankomatów: Revolut zapewnia wypłatę z bankomatów w każdym z obsługiwanych krajów. W ramach planu bezpłatnego jest to do 800 PLN miesięcznie za darmo. Wiele bankomatów nie pobiera dodatkowych prowizji za wypłaty, więc można wypłacać środki poza Polską po aktualnych kursach międzybankowych, niczym u siebie w mieście, banku.
  • Rachunek bankowy: każdy z użytkowników Revoluta otrzymuje własny rachunek na koncie bankowym wraz z numerem IBAN.
  • Szybkie przelewy: za pomocą Revoluta można przesyłać pieniądze zarówno między użytkownikami, jak i na konta bankowe. Konto można połączyć z kontaktami w telefonie, więc o wiele szybciej można wysłać komuś pieniądze, poprosić o przelew.
  • Kryptowaluty: aplikacja umożliwia kupowanie, sprzedawanie lub przechowywanie wielu popularnych kryptowalut. Można obserwować aktualne kursy, zmiany na przestrzeni wybranych okresów. Revolut oferuje też staking kryptowalut, sekcję edukacyjną, gdzie od czasu do czasu można odebrać nagrody za quizy.
  • Akcje: aplikacja umożliwia również kupowanie, sprzedawanie lub przechowywanie wielu akcji bądź też aktywów rynkowych.
  • Cashback: klienci mogą liczyć na cashback za zakupy w określonych sklepach online. Wysokość cashbacku uzależniona jest od miejsca zakupów oraz od planu klienta.
  • Noclegi: Revolut wprowadził u siebie usługę Stays, gdzie można rezerwować noclegi na całym świecie, wraz z możliwością zwrotu części z kosztów za wyjazd.
  • Pay Later: aplikacja umożliwia zakupy w formie kup teraz, zapłać później. Nasz zakup jest dzielony na kilka rat. Nie ma tu odsetek, jedynie wlicza się prowizję w wysokości 2,99% wartości zakupu.
  • Ubezpieczenia: w ramach planów indywidualnych Revolut zapewnia swoim klientom ubezpieczenia wakacyjne, od zgubionego bagażu, id biletów, zakupów online.
  • Revolut <18: każdy z użytkowników platformy może również założyć bezpłatne konto dla osoby niepełnoletniej w wieku 6–17 lat, w komplecie z dedykowaną aplikacją i kartą płatniczą.

Jakie konto?

Revolut wprowadził dla swoich klientów zarówno plany indywidualne, jak i również firmowe. Nas najbardziej interesować będzie oczywiście opcja dla klientów indywidualnych. Mamy na chwilę obecną 4 plany do wybory - bezpłatny Standard, Plus za 14.99 PLN miesięcznie, Premium za 29.99 PLN miesięcznie i Metal za 49.99 PLN miesięcznie. W przypadku darmowej opcji można liczyć na bezpłatne konto europejskie i lokalny rachunek IBAN, darmowe wypłaty z bankomatów w ramach limitu 800 PLN miesięcznie, jedno konto Revolut <18, płatności międzynarodowe, wymianę ponad 30 walut bez opłat od poniedziałku do piątku do 1000 €/mies, 3% Cashback w Revolut Noclegi, bezpieczniejsze zakupy online.

Każdy wyższy plan zapewnia o wiele więcej korzyści. Dla przykładu najdroższy plan Metal to już darmowe wypłaty do 3000 PLN miesięcznie, możliwość personalizacji kart, w tym ekskluzywnej karty Revolut Metal, cashback za płatności kartą, o 40% tańsze przelewy międzynarodowe, do 5 kont Revolut <18, wyższe odsetki z kont oszczędnościowych, mniejsze opłaty za wymianę kryptowalut, 10% cashbacku w Revolut Noclegi. W dodatku użytkownicy planu Metal mogą liczyć na zagraniczne ubezpieczenie medyczne, udział własny podczas wynajmu samochodu, ubezpieczenie od opóźnionego lotu i bagażu, na sporty zimowe, bezpłatny wstęp do saloników lotniskowych w ramach SmartDelay, jak i rabat na wstęp do innych saloników lotniskowych.

Revolut to z pewnością jeden z tych cyfrowych portfeli, który przydaje się zarówno w czasie wakacji, jak i codziennych zakupów. Standardowy plan bezpłatny w zupełności wystarczy dla mniej aktywnych, gdyż nie wiąże się z żadnymi opłatami za korzystanie z konta, a dodatkowe prowizje czy opłaty za przekroczone limity czy inne usługi nie są zbyt duże.