Portfel Internetowy Apple Pay

Są takie portfele elektroniczne, których za bardzo nie trzeba nikomu przedstawiać. Świetnym tego przykładem jest Apple Pay, czyli jedna z podstawowych usług dla osób korzystających z urządzeń firmy Apple. W naszym artykule przyjrzymy się temu, co to w ogóle za opcja finansowa, jaką ma historię i jakie daje możliwości użytkownikom.

Apple Pay - historia

Wraz z rosnącą sprzedażą iPhone'a firma Apple zaczęła tworzyć projekt własnego e-portfela. Przez ten czas firma przejmowała różne startupy, zatrudniała nowych menedżerów i składała patenty związane z płatnościami. Za początek Apple Pay należy przyjąć styczeń 2013 roku, choć premiera nastąpiła dopiero 20 października 2014. Nieco wcześniej usługa została ogłoszona podczas imprezy związanej z Apple iPhone 6 w dniu 9 września 2014 roku. Celem firmy była rewolucja w dziedzinie płatności, gdzie głównym zadaniem było odejście od tradycyjnych rozwiązań finansowych. Firma Apple ogłosiła, że w ciągu pierwszych trzech dni jej dostępności w usłudze Apple Pay zarejestrowano ponad milion kart kredytowych, a przy tym w momencie uruchomienia programu uczestniczyło w nim 220 000 dostawców. Z początkiem 2016 roku około 20% ówczesnych użytkowników iPhone'a 6 w Stanach Zjednoczonych przynajmniej raz korzystało z tej usługi. Początkowo usługa ta obsługiwała karty płatnicze wydane w USA. Z każdym kolejnym rokiem rosła lista krajów, w których można było korzystać z Apple Pay. Dziś Apple Pay można używać z kartami wydanymi w blisko 80 krajach i terytoriach na całym świecie, a lista ta jest sukcesywnie powiększana. Według badań w lutym 2020 roku Apple Pay stanowił 5% globalnych transakcji kartowych. 19 czerwca 2018 usługa ta stała się dostępna dla użytkowników z Polski. Obecnie sporo osób korzysta z Apple Pay w zakresie codziennych zakupów w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Podstawowe informacje

Rok założenia - 2014

Siedziba - 1 Apple Park Way, Cupertino, California, U.S.

Kluczowe osoby - Arthur D. Levinson, Tim Cook, Jeff Williams, Luca Maestri.

Dostępność – aplikacja mobilna, strona internetowa (informacyjnie)

Strona internetowa - https://www.apple.com/pl/apple-pay/

Najważniejsze usługi e-portfela

Jak już wspomnieliśmy, Apple Pay jest nietypowym portfelem cyfrowym, gdyż bardziej przypomina aplikację, platformę do przechowywania kart płatniczych i korzystania z nich. W związku z tym w przeciwieństwie do Revoluta czy Skrilla nie pozwala na doładowywanie konta, przelewy bankowe, kupowanie kryptowalut. Na co zatem można liczyć w Apple Pay?

  • Darmowe konto: każdy użytkownik może skorzystać z opcji darmowego założenia i prowadzenia konta w Apple Pay.
  • Dodanie kart: za pomocą aplikacji można do swojego konta Apple Pay dodać fizyczne lub wirtualne karty, które mogą być potem wykorzystywane do płatności w sklepach online i stacjonarnych.
  • Integracja z urządzeniami: dzięki aplikacji można zintegrować swój smartfon z innymi urządzeniami Apple, zwłaszcza Apple Watch, co pomaga w płatnościach zbliżeniowych.
  • Płatności zbliżeniowe: zarówno za pomocą smartfona, jak i Apple Watch można dokonywać szybkich i bezpiecznych płatności zbliżeniowych.
  • Zabezpieczenia: aplikacja oferuje wysoki poziom zabezpieczeń, zwłaszcza Face ID oraz Touch ID. Dodatkowo istnieje możliwość wybrania kodu PIN.
  • Brak opłat: użytkownicy nie ponoszą dodatkowych opłat za korzystanie z transakcji poprzez Apple Pay.
  • Błyskawiczna konfiguracja: w aplikacji wystarczy jedynie dodać kartę kredytową lub debetową i jest ona gotowa do użycia. Płacąc przez Apple Pay, wciąż korzystamy ze wszystkich dodatków, jakie związane są z programem w banku czy innym miejscu.

Jakie konto?

Apple Pay jest darmową usługą dla każdej osoby, która korzysta z urządzeń marki Apple. Nie ma tu przez to dodatkowych planów dla klientów, gdyż każdy po prostu bezpłatnie korzysta z usługi. Być może w przyszłości Apple Pay zmieni nieco swój profil, jednak obecnie bardziej należy go traktować jako portfel cyfrowy pełniący rolę pośrednika w codziennych transakcjach.

Apple Pay to z pewnością bardzo popularna, choć wzbudzająca wśród wielu instytucji kontrowersje usługa. Korzystać z niej w zasadzie mogą tylko te osoby, które mają urządzenia marki Apple. Pozwala na szybka konfigurację, dodawanie wielu kart płatniczych, płatności zbliżeniowe, a do tego gwarantuje wysokie zabezpieczenia.