Portfel internetowy Wise

Na rynku mamy do czynienia z coraz większą liczbą portfeli cyfrowych. Te dają nam o wiele więcej możliwości w świecie finansowym, zakupów online. Wśród nich znajduje się między innymi Wise. Jest to coraz bardziej znana marka, która zapewnia wiele opcji dla swoich klientów. Sprawdzimy zatem, co warto o niej wiedzieć, jakie funkcje ma dla swoich klientów.

Wise - historia

Jak można przeczytać na stronie firmy, Wise powstało w 2011 roku z wizją uczynienia przelewów międzynarodowych tanimi, uczciwymi i prostymi w obsłudze. Jest to wirtualny portfel, który od ponad 10 lat pomaga milionom osób i firm na całym świecie w zarządzaniu pieniędzmi. Na początku firma ta znana była jako TransferWise. Jej założycielami są Kristo Käärmann i Taavet Hinrikus, którzy pochodzą z Estonii. Od samego początku firma przyciągała do siebie klientów atrakcyjnymi kursami wymiany walut, które były na ten czas o wiele lepsze, niż to, co oferowały banki. W pierwszym roku działalności transakcje za pośrednictwem Wise wyniosły 10 mln euro. Rok później marka Wise została uznana za jeden z „20 najgorętszych startupów technologicznych we wschodnim Londynie” przez The Guardian. W maju 2015 roku firma Wise zajęła 8. miejsce na liście CNBC 2015 Disruptor 50, a w tym samym roku została uznana za technologicznego pioniera Światowego Forum Ekonomicznego. W 2017 roku firma ogłosiła otwarcie swojego hubu APAC w Singapurze. Jeszcze tego samego roku w oficjalnym komunikacie firma ogłosiła, że jej klienci wysyłają miesięcznie ponad 1 miliard funtów za pomocą usługi. 22 lutego 2021 firma zmieniła nazwę z TransferWise na Wise. 7 lipca 2021 r. Wise wszedł na giełdę z bezpośrednim notowaniem na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i został wyceniony na 11 miliardów dolarów. Warto oczywiście wiedzieć, że Wise jest instytucją płatniczą autoryzowaną przez Belgijski Bank Narodowy. Dziś firma oferuje możliwość korzystania z 50 walut, konwertowanych automatycznie po aktualnym kursie. Ma ponad 15 mln klientów indywidualnych oraz przeszło 300 tysięcy kont biznesowych. Każdego miesiąca jej klienci przelewają ponad 9 mld funtów, co jest oczywiście ogromną wartością.

Podstawowe informacje

Rok założenia - 2011

Siedziba - Avenue Louise 54, Room s52, 1050 Bruksela, Belgia

Kluczowe osoby - Taavet Hinrikus, Kristo Käärmann

Dostępność – aplikacja mobilna, strona internetowa

Strona internetowa - https://wise.com/pl/

Najważniejsze usługi e-portfela

Wise na przestrzeni lat oczywiście znacząco zmienił swój profil. Początkowo działał jako platforma do wymiany walut i przesyłania pieniędzy, a dziś pełni rolę cyfrowego portfela z wieloma dodatkowymi usługami.

Darmowe konto: każda chętna osoba może za darmo założyć konto w Wise, które potem nie wiąże się z dodatkowymi opłatami za korzystanie z niego.

Zarządzanie pieniędzmi: Wise oferuje sprytny sposób na zarządzanie pieniędzmi, gdziekolwiek jesteś. Można na początek wybrać jedną z 50 walut, żeby w niej płacić, wymieniać pieniądze w kilka sekund, otrzymywać międzynarodowe płatności, dzięki danym bankowym oraz numerom IBAN dla 10 walut.

Otrzymywanie pieniędzy: Otrzymywanie danych bankowych w 9 walutach, jak i otrzymywanie pieniędzy w innych walutach jest bezpłatne.

Wysyłanie pieniędzy: jeden z głównych powodów, dla których zbudowano Wise. Platforma ta ma pomóc klientom oszczędzać pieniądze podczas przesyłania i wymiany międzynarodowej. Pobiera jak najmniejsze opłaty.

Wypłaty z bankomatów: do 1000 PLN miesięcznie można za darmo wypłacać z bankomatów, później zaś + 2.50 PLN za wypłatę w bankomacie. Darmowe wypłaty z ponad 2 milionów bankomatów na całym świecie.

Konto wielowalutowe: można na koncie Wise przechowywać środki w 50 walutach, za darmo.

Karta Wise: każdy z klientów może zamówić dla siebie kartę fizyczną. Pozwala ona oczywiście na zakupy online, w sklepach stacjonarnych, na wydawanie za granicą po rzeczywistym kursie wymiany, bez marży i dodatkowych opłat. Możliwe jest również generowanie w aplikacji kart wirtualnych, które mogą służyć do stałych lub jednorazowych opłat.

Google lub Apple Pay: kartę z konta Wise można podpiąć pod e-portfele Google lub Apple, dzięki czemu można liczy na dodatkowe funkcje związane z płatnościami.

Porównywarka kursów: Wise na swojej stronie pokazuje, jak wyglądają kursy i opłaty na platformie w stosunku do konkurencyjnych firm.

Zabezpieczenia: Wise oczywiście oferuje swoim klientom zarówno na stronie internetowej, jak i w aplikacji, najlepsze możliwe zabezpieczenia.

Jakie konto?

Aktualnie Wise oferuje swoim klientom indywidualnym wyłącznie jedno konto. Jest ono w pełni darmowe zarówno w przypadku jego założenia, jak i prowadzenia. Niektóre funkcje są również darmowe bądź z ograniczeniami, zaś w przypadku innych trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami lub prowizjami. Przykładem tego jest choćby zamówienie karty debetowej, co kosztuje aktualnie 35 PLN. Wise oferuje również konta biznesowe dla osób, które często dokonują transferów międzynarodowych. Gwarantowana przez to jest bankowość biznesowa bez wysokich kursów, ukrytych kosztów i miesięcznych opłat. Można dzięki temu płacić pracownikom, klientom, otrzymywać pieniądze i zarządzać przepływem gotówki za granicą. W Wise Business zyskuje się lokalne dane bankowe dla 10 różnych walut. W Wise Business 50% płatności realizowana jest natychmiast bądź w ciągu godziny.

Wise to z pewnością jedno z tych miejsc, które zapewnia swoim klientom bardzo korzystne kursy walut. Dzięki temu można liczyć na szybkie i tanie przelewy międzynarodowe. Do tego ten cyfrowy portfel gwarantuje szereg innych funkcji, które okazują się przydatne na co dzień, w czasie zagranicznych wyjazdów.